1

Téma: [vyřešeno] RELE po vypadku proudu SDS BIG

Mam problem, ze po vypadku proudu se nesepnou vestavena RELE 1 az 6,
v nastaveni se sice hlasi ON ale nejsou sepnuta a musi se znovu rucne sepnout coz je nepouzitelne.

Bohuzel nemaji tri vystupy a nemuzu to otocit ze by proud prochazel v rozepnutem stavu. To jsem si mohl rovnou poridit levnejsi MICRO a pouzit externi rele.

Je to chyba ve FW nebo obecna vlastnost?

2

Re: [vyřešeno] RELE po vypadku proudu SDS BIG

Odkud ty relé ovládáte ? z FULL-C programu, nebo z webového rozhraní ?

Pokud z webového rozhraní, tak by to určitě fungovat mělo (každé "zmáčknutí tlačítka" uloží stav do pevné paměti - DF).

Nicméně program FULL-C sice ovládá relé (zápisem do příslušného indexu), ale tyto změny neukládá do pevné paměti (!).
Proto si musíte svůj program (pokud jej tedy používáte) rozšířit o ruční (vlastní) ukládání, viz dostatečné návody na Wiki (lze využít ukládání do RAM zálohované baterií, nebo do DF paměti - je to na vás, já obvykle doporučuji tu RAM).
Tedy aby po náběhu (program se spustí po zapnutí SDS) si program přečetl poslední stav, a relé nastavil - ale POZOR, program nemůže vědět jak dlouho bylo SDS vypnuto - a proto není vhodné relé hned zapínat !
Proto se SDS chová tak jak se chová - změny z programu se záměrně neukládají, a ukládá se poslední stav z webového rozhraní (kde by jste měl mít "bezpečný" stav, např. vypnuto).
Představte si, že by to třeba ovládalo plynový kotel - a co kdyby se vám zapnul kdy nemá ? váš program musí nejprve vyhodnotit bezpečnostní podmínky (např. teploty, čas) a pak teprve sahat na relé.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

3

Zadny program tam nemam, je to z weboveho rozhrani. Po restartu se tam hlasi ON ale neni to sepnute.
pouzivam to mimojine jako restartovatko pocitacu, ale kdyz vypadne elektrika, tak jsem v haji a musim to rucne nahazovat.

4

To je důležitý detail.

V tom případě to je nesprávné chování.

Kterou verzi (datum) FW máte ve svém SDS-BIG nahranou ?

V jakém stavu je vnitřní zálohovací baterie (CR-2032) ? - i když na tuto specifickou záležitost nemá mít baterie vliv (stav relé ovládaný z webu je ukládán do pevné paměti - DF), také se na to raději zeptám.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

5

10.7.2017 verze FW. SDS BIG 64
jedna se o uplne nove SDS, ktere mi prislo minuly tyden, prodpokladam ze baterie je ok.

6

Nahrejte si tam verzi FW 20.12.2017 nebo novější.
Funkce načtení stavu relé po zapnutí je tam přidána.

Otázkou zůstává, je-li to skutečně správné a vhodné to takto dělat - SDS mohlo být vypnuto krátkou dobu, ale i třeba mnoho dní - a je pak bezpečně aktivovat relé zpět (třebo po X dnech kdy bylo SDS vypnuté) ? je to otázka.
A proto je tam záměrně ponechána funkce při obsluze relé přes SDS-C, kdy po znovuzapnutí se relé vždy uvedou do vypnutého (bezpečného) stavu. Změna přišla jen pro relé obsluhované ručně (manual), tam se teď tedy pamatuje poslední stav a načte se po znovuzapnutí.

Správně by jste ale měl svou aplikaci řešit právě svým FC programem, který by vám to nahazování dělal, a nespoléhat se na ruční (manual) řízení přes web.

7

Super, uz to slape.

Dekuji za bleskovou upravu FW.

Ted uz to dela co jsem od toho ocekaval.

Budu Vas vsude chvalit wink