1

Téma: chyby v přepínání relé

používám sds mikro ligt2 od března 2014. Uvítal jsem možnost ovládání relé z portálu. Aktuálně instalovaná verze software je :
Toto je verze hw SoC-ARM REV4 100Mbit DF9, ze dne 3.7.2015. Připojení pře T-mobil LTE.
zatím využívám jen základní program bez vlastního rozšíření.
Relé1 používám na ovládání topení, Relé2 pak pro watchdog na kontrolu modemu (zpočátku byly nějaké problémy, nyní se to už usadilo a Watchdog relé neaktivuje.
Nyní jsem zjistil, že relé1, které je na portálu nastaveno téměř trvale na vypnuto (v létě se vůbec netopilo, teď jen na víkend) se zcela nahodile cca 1xdenně zapne na dobu do dalšího načtení dat z portálu-je to krásně vidět i na teplotách kotle.

Nemáte s tím někdo zkušenost? Zatím to nemí zásadní problém, ale k chybám čtení z portálu by nemělo docházet.

Naposledy upravil: lubos (2015-09-26 18:48:10)

2

Re: chyby v přepínání relé

Vracím s ek původnímu příspěvku,
poslední verze software

Zařízení: SDS MICRO
Verze použitého firmware: 28.3.2016
Nejnovější dostupný vydaný (stable) firmware: 28.3.2016
V poslední době se výrazně zvýšila četnost falešných (nevyžádaných) přepnutí relé.
Nemáte s tím někdo podobnou zkušenost, případně návrh na opravu nevyhovujícího stavu?

3

Re: chyby v přepínání relé

Používám verzi R2 zakoupenou v lednu tohoto roku s posledním fw z 28.3.2016. Obě relé ovládám z portálu a náhodného sepnutí jsem si rovněž všimnul. V programu jsem si proto udělal počítadlo těchto nežádoucích stavů a výsledek mě překvapil. Za 24 hod. obě relé náhodně sepnou 6 - 10x. Tento nevyžádaný stav (obě relé sepnutá) trvá vždy do nejbližší komunikace s portálem.
Na portálu je psáno, že se jedná o beta verzi programu pro ovládání relé, tak snad můžeme očekávat nějakou opravu.

4

Re: chyby v přepínání relé

Relé se přepíná dle hodnoty, která je vrácena pr zaslání dát na portál. Šlo by se domluvit na njke spolupráci zebychom to společně odladili?

5

Re: chyby v přepínání relé

Jsem připraven k jakékoliv spolupráci, která povede k opravě chyby.
Komunikace nejlépe přes mail l***@volny.cz, případně přes telefon, uvedený při registraci.
Luboš

Naposledy upravil: lubos (2016-11-17 11:18:21)

6

Re: chyby v přepínání relé

Také se rád připojím ke spolupráci.
Ještě bych chtěl upozornit na chybu v programu pro ovládání relé (ke stažení z portálu) - viz sousední vlákno "Ovládání relé přes portál"

7

Re: chyby v přepínání relé

Pracujeme na tom...

8

Re: chyby v přepínání relé

Ve spolupráci s administrátorem j@m do SSD nahrán nový C program (původní originální program z portálu doplněn o breakpoint při zapnutí relé a následným výpisem určitých dat), nahráno 19.11.2016, od té doby bylo relé vypnuto několik dnů a zatím se falešné sepnutí neprojevilo. Na definitivní závěr je ještě brzy, ale preventivně bych doporučil těm, co měli podobný problém nové nahrání SSD-c programu a sledovat.
Dnes se ale objevil nový problém, a to na portálu. Ctěl jsem zkontrolovat záznamy za celý měsíc a zjistil jsem, že od 8.12. od 16 hodin do 10.12. do 16 hodin nejsou uložena žádná data. Přitom jsem během této doby několikrát data četl a byla tam. Máte někdo podobnou zkušenost?
Luboš

9

Re: chyby v přepínání relé

Tak včera jsem data viděl, ale dnes ráno opět výpadek a nedostupný portál. Aktuálně už je dostupný, ale poslední data jsou zapsaná v 6.45, takže netuším, jestli se zapisují a nezobrazují, nebo vůbec nezapisují. Tak nějak jsem si na tu nespolehlivost zvykl a než zprovozním vlastní řešení, tak to prostě musím přetrpět.

10

Re: chyby v přepínání relé

Tak drobný posuv k řešení problému. Podařilo se mi zjistit, že k falešnému zapnutí dochází v okamžiku, kdy je nějaký problém v komunikaci s portálem. Vždy pro daný čas chybí zaznamenaná data na portálu. Protože jsem měl následně problém s nedostupností portálu delší než 1 den, komunikoval jsem s administrátorem, který ovšem tvrdil, že portál jel nepřetržitě a bez výpadku. U mne byl internet také plně funkční. Na chalupě jedu na LTE od Tmobilu. Po příjezdu domů jsem se z UPC na portál mohl přihlásit, ale data z Tmobilu se rozběhla bez jakéhokoli mého zásahu až další den v poledne.
Bylo by zajímavé zjistit u těch z Vás, kteří máte občasné výpadky komunikace s Portálem, přes jakého poskytovatele jste připojeni. Tím by se možná našel klíč k řešení problému.
Co se týká vývojářů a provozovatele Portálu, celkem chápu, že první produktová řada je pro ně již mimo oblast zájmu a spolupráci na řešení problému už moc neřeší. Možná bychom nahlášením (zde na fóru) poskytovatele internetu, s nímž jsou "problémy" jim tímto mohli vymezit oblast pátrání.
Zdravím a děkuji předem za Vaše poznatky
Luboš

11

Re: chyby v přepínání relé

Taktéž LTE T-Mobile. V době výpadku jsem měl plně funkční net, ale nebyla dostupná doména merenienergie.cz Tzn. forum a eportal. Zároveň mi jiný uživatel potvrdil, že on problém s dostupností v tom čase neměl.

12

Re: chyby v přepínání relé

Výborně, díky za zprávu, počkáme pár dní, jestli se ještě někdo přihlásí.
Zatím se potvrzuje moje tušení, že problém je někde na síti.

13

Re: chyby v přepínání relé

Tak změna - spletl jsem to. Mám LTE doma i ve firmě. Ve firmě mám T-Mobile, doma mám O2.

14

Re: chyby v přepínání relé

Tak pro všechny, kteří mají problém s nechtěným spínání relé při ovládání přes Portál.
Zdá se to být definitivně potvrzeno, k nechtěnému sepnutí relé dochází vždy, když se sds nepodaří spojit s portálem - nejsou zaznamenána naměřená data z příslušného časového údaje. Vypadá to na špatně ošetřené v programu,  z vlastní praxe projektanta bych čekal, že pokud není indikováno potvrzení správného přenosu dat, stav se nezmění. Tady to funguje evidentně jinak.
Problém komunikace s portálem je další záhada, zdá se, že z mobilních sítí to občas nefunguje, i když internet se jeví jako plně funkční, zatímco z UPC je přístup v pohodě.

Prosím všechny, kteří mají podobnou zkušenost, případně výpadky nedostupnosti portálu, aby se ozvali, ať to můžeme definitivně potvrdit od více uživatelů než 2.

15

Re: chyby v přepínání relé

Po nějakém čase tedy doplním zkušenosti s výpadky. Výpadky dostupnosti se u mě týkaly serveru eportal. Poté, co jsem přemigroval na energycloud (polovina prosince), měl jsem pouze jediný výpadek v zápisu S0. Odesílám přes O2 LTE. U mě tedy tímto vyřešeno.

16

Re: chyby v přepínání relé

Problém se samovolným spínání relé přetrvává, cca od května změna tarifu a i nový modem, vše Tmobil-LTE.
V současnosti dochází k problémům téměř pravidelně kolem 2 hodiny ranní, relé samo sepne většinou na 15, případně 30 minut, ve stejnou dobu není záznam dat na portálu. Při konzultaci s Tmobilem tvrdí, že jsem celou dobu zalogován a tedy OK. Zařízení současně funguje i jako watchdog a k jeho aktivaci v inkriminovanou dobu nedošlo, tj. ostatní internet funguje.
Chtělo by to tedy sledovat log na portálu, proč nedojde k dokončení přenosu dat.
Totéž se týká i firmware - pokud nedojde ke korektnímu přenosu všech informací, neměl by se měnit stav RELE.
V současnosti se rele přepne do stavu ON (zapnuto).
Napadla mne teď možnost přehodit kontakty RELE ze spínacích na rozpínací a ovládat to inverzně - Stav Vypnuto bude znamenat Topení zapnuto a opačně. Pak by se nechtěné sepnutí RELE neprojevilo v době, kdy má být vypnuto. Je to taková berlička, odzkouším v příštím týdnu a dám vědět. Bylo by ale lépe, kdyby vývojáři zjistili, kde je problém (zda v zařízení, propojení Tmobil - portál nebo na portálu). Pokud má někdo zájem, mohu záznamy z portálu poskytnout. Již se to tady řeší ve fóru od doby, kdy byla funkce ovládání RELE přidána, ale bez výsledku.