1

Téma: Rozdil OneWire sběrnic u SDS BIG a SMALL

Dobrý den,

rád bych se zeptal jaký je rozdíl vnitřního zapojení u OneWire sběrnic SDS BIG a SDS SMALL.
Konkrétně BUS(B) u SDS BIG a BUS(A) u SDS SMALL.

Mám síť teploměrů 18B20. S SDS SMALL vše funguje bez problémů (stabilně už několik měsíců).
Po přepojení (přecvaknutí konektoru) na SDS BIG zařízení nenajde ani jedeno z čidel.

Děkuji

Hanes

2

Re: Rozdil OneWire sběrnic u SDS BIG a SMALL

Dobrý den,
jaký je rozdíl nevím, sám používám 2kusy SDS mikro Light2, na bezproblémově fungující sběrnici (odhadem cca 30m), realizované na telefonním kabelu s krátkými odbočkami k jednotlivým čidlů jsem měl 7 čidel. Pokusil jsem se přidat další, žádné nové čidlo se nenačetlo. Když jsem ale odpojil sběrnici, nové čidlo zapojil blízko SDS, tak se při prohledání v pohodě načetlo, po uložení na pozici a zamknutí a připojení zpět sběrnice a připojení na libovolné místo funguje zcela bez problémů.
Hledací rutina se evidentně liší od normálního vyčítání ( u SDS mikro light2, ale zřejmě i u všech ostatních).
Zkuste nejprve čidla postupně k novému zařízení jednotlivě přihlásit a teprve pak realizovat celou sběrnici. Po mých zkušenostech se zdá, že by to mohlo pomoci.
Další problém nastal, když jsem se pokusil v jednom úseku vložit cca 2m kabelu (1 m tam, druhý zpět a v prostředku odbočka), abych mohl realizovat měření v novém mrazáku. Celá sběrnice zhavarovala, čidla dávala 0.
Po pracném měření a vylouční chyby v kabelech jsem zjistil, že vypadává napájení sběrnice (napětí pulzovalo mezi 3,2V a 0,7V), přistoupil jsem k realizování dalších doporučení dle literatury, v několika místech do sběrnice na napájení zapojen keramický kondenzátor a Shotkyho dioda na datový vodič  proti zemi zapojená tak, aby chytala záporné špiočky na sběrnici a ejhle, vše běhá. Napájení sběrnice sice ještě pulzuje, ale už to měří. Další doporučené opatření je na přívodu k čidlu od sběrnice zapojit do serie odpor 100 Ohmů kvůli impedančnímu přizpůsobení  (pro telefonní kabel).
V každém případě je ale nutno v souladu s doporučeními pro 1Wire sběrnici dělat opravdu seriovou sběrnici s co nejkratšími odbočkami k čidlům. Tím se výrazně omezí problémy s realizací.
Zdravím Luboš

3

Re: Rozdil OneWire sběrnic u SDS BIG a SMALL

Hanes napsal:

rád bych se zeptal jaký je rozdíl vnitřního zapojení u OneWire sběrnic SDS BIG a SDS SMALL.
Konkrétně BUS(B) u SDS BIG a BUS(A) u SDS SMALL.

Není tam naprosto jakýkoliv rozdíl, a to jak v elektrickém zapojení, tak v programové obsluze.

Výstup sběrnice na SDS může být přes různé typy konektorů (svorky, RJ) ale to je prakticky bez vlivu na vlastnosti. Podstatné je zapojení 1-Wire master obvodu, a ten je realizován vždy stejně.

Navíc SDS 2. produktové řady (tedy BIG, SMALL, atd.) mají oproti SDS 1. produktové řady (MICRO, MACRO, atd.) podstatné zlepšení v obsluze 1-Wire, kdy spolehlivě umí mnohonásobně více čidel na sběrnici a podporují i mnohem delší sběrnici (je to dáno jinou koncepcí 1-Wire master obvodu).

Nevím kde jste naměřili napájení +3V3 protože SDS 2. produktové řady mají provozní napětí 1-Wire sběrnice +5V.

Poznámka:
Pouze Logic-S0 zůstáva napříč SDS na +3V3, ale to nemá s 1-Wire cokoliv společného (vyjma toho že je tento drát na stejných konektorech, proto si zkontrolujte, jestli jste jej omylem nezaměnili za původní napájení 1-Wire sběrnice, to už se některým uživatelům stalo, nepřečetli si návod a nepoužili správný drát).

lubos napsal:

přistoupil jsem k realizování dalších doporučení dle literatury

Přečtěte si už dávno existující návod na naší wiki, viz http://wiki.merenienergie.cz/index.php/OneWire_bus .

Pokud se tímto návodem nebudete řídit, nebude vám 1-Wire sběrnice správně fungovat (a nebude to chyba SDS, protože nesprávně provedená sběrnice nebude fungovat s jakýmkoliv jiným 1-Wire masterem).

lubos napsal:

V každém případě je ale nutno v souladu s doporučeními pro 1Wire sběrnici dělat opravdu seriovou sběrnici s co nejkratšími odbočkami k čidlům.

Jediná správná topologie sběrnice je sběrnice bez odboče, tedy čistě průchozí, od jednoho čidla k dalšímu.
Např. viz http://onlinetechnology.cz/eshop/zbozi/teplotni-cidlo-s-redukci-ark

Cokoliv jiného (odbočky) je na vlastí riziko a není oficiálně podporováno. Většinou to sice funguje, ale když ne, pak je to o laborování (a i to se nakonec může povést). Více viz odkaz na wiki (výše).

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

4

Re: Rozdil OneWire sběrnic u SDS BIG a SMALL

Dobrý den,

Luboš měl pravdu. Při připojování sběrnice k novému zařízení je potřeba připojovat čidla postupně a ukládat pozice. Pokud se připojí všechna čidla naráz, zařízení si s tím neporadí. Po postupném načtení všech čidel vše funguje správně.

I u SDS druhé řady používám Pull-up rezistor na sběrnici. Bez něj mi to nefunguje. Mám vyzkoušeno, že čím víc čídel na sběrnici, tím menší rezistor.

SDS BIG a SMALL bude mít ale rozdíl v zapojení napájení One-wire sběrnice. Při připojení sběrnice s asi 14 čidly na SDS SMALL je napětí na sběrnici 5V. Při připojení stených čidel k SDS BIG je na sběrnici 4,6V. SDS jsou napájena ze stejného zdroje. Osciloskopem jsem zatím neměřil.

Honza