Téma: [vyřešeno] nefunguje čtení pulsů

Zdravím,
koupil jsem nedávno nové sds-big, zapojil elektroměry a vše jelo chvilku dobře (firmware listopad 2020) pak jsem zkontroloval firmware a zaktualizoval na ten poslední a odteď už žádné pulsy nepřibývají. Je to shoda okolností, nebo je možné, že se něco ve firmware změnilo?
Díky

2

Re: [vyřešeno] nefunguje čtení pulsů

otestoval jsem fw a funguje to

zkontrolujte si nastavení sds, jestli náhodou něco není špatně tam, pro jistotu

když na zkoušku zkratujete S0 kontakty na elektroměr, ukáže se ve webové administraci sds (ve input status stránce) že je daný optický vstup aktivní (pokud ne, tak zkontrolujte celé své zapojení)

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

Re: [vyřešeno] nefunguje čtení pulsů

Děkuji za odpověď i za vyzkoušení.
Když zkratuju plošky na elektroměru tak v sds-big (inputs status) impuls pribude, jinak ale elektroměr bliká elektřinu měří a impulzy v sds-big nepřibývají.

4

Re: [vyřešeno] nefunguje čtení pulsů

A když to zkratujete na svorkách S0 výstupu elektroměru ? aby se ověřila celá elektrická trasa (S0 smyčka - zdroj, elektroměr, SDS).

Vyzkoušejte aktualizovaný (zatím BETA) firmware, zobrazuje informace o tvaru příchozích pulsů.

https://sds.an-d.cz/firmware/beta/

(navigujte se v menu ve webové administaci na "s0 counters" stránku, přejděte na daný vstup (tlačítka prev/next) a dole na konci stránky je výpis interních parametrů detekčního algoritmu.
Bližší popis viz http://wiki.merenienergie.cz/index.php/S0_algoritmus

Je možné že bude pro váš případ potřeba změnit nastavení detekčního algoritmu, to jde u nového FW provést ve větším detailu, takže také zkuste.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

Re: [vyřešeno] nefunguje čtení pulsů

nevim jestli chápu. Na svorkách s0 elektroměru jsem už zkratoval a jak jsem psal impuls v sds big naskočí, když ale blikne elektroměr tak ne.

Zkoušel jsem nahrát i starší firmware (ten puvodni z 5.11.) a bohuzel chovani stejne sad
Má cenu zkoušet tu betu?

6

Re: [vyřešeno] nefunguje čtení pulsů

1. ano má, vyzkoušejte beta FW, (navíc brzy bude překlopeno do ofic. FW), právě v tomto novém FW si můžete nastavit další parametry zpracování S0 signálu, a také zkontrolovat detailně co SDS "vidí" (S0 hw signal status) viz také odkaz na wiki s detailnějším popisem

2. pozor některé elektroměry mají jiný počet bliknutí na kWh a jiný počet S0 impulsů na kWh - typicky např. PRO-1 elektroměry blikají "jak o život" (10000 bliknutí/kWh) ale S0 impuls udělají jen "jednou za čas" (1000 imp./kWh)

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

Re: [vyřešeno] nefunguje čtení pulsů

Beta nahraná. Chování stejné.
Když spojím ručně kontakty S0 na elektroměru, vidím v s0 hw signal status
DPI: 38 (0)
DMI: 308207
DBI: 308198
SM: 0
F,S,Z0,Z1: 1, 1, 1, 0
PS,TS: 828333, 828333

Ale stejně moc nevim co dál smile

8

Re: [vyřešeno] nefunguje čtení pulsů

Spojil jste to jen na krátký okamžik nebo trvale (a nechal to spojené) a šel se podívat ?

Podle výpisu to vypadá jen na krátký okamžik (SDS vidělo jeden puls dlouhý 38 milisekund).

Doba bez impulsu (DBI) a Doba mezi impulsy (DMI) je cca 308 sekund, takže jste zřejmě udělal jen jeden kratičký puls.

Pomůže tohle v hledání chyby ?

Zkuste vodiče S0 u elektroměru zkratovat na trvalo. Na webovém rozhraní musíte vidět že daný OPTO vstup v SDS je trvale aktivní (ON) a ve stavu pro daný S0 vstup bude SM = 2 (probíhá impuls) a doba DI (délka impulsu) musí neustále růst.
Pokud tohle neuvidíte, tak je problém někde v HW - vedení, nebo spálený opto vstup...

Jaké napětí naměříte na vodičích u elektroměru, které se připojují na jeho svorky S0+ a S0- ? a to jak odpojené od elektroměru, tak připojené k elektroměru (hodnoty by se neměly lišit).
Mělo by tam být cca napětí kterým celou S0 smyčku napájíte.

Máte to vůbec zapojené jak je popsáno zde: http://wiki.merenienergie.cz/index.php/S0_algoritmus ?

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

Re: [vyřešeno] nefunguje čtení pulsů

Ano zkratoval jsem to předtím jen na chvilku. Toto dostanu, když propojím S0 na elektroměru trvale
DPI: 18 (512287)
DMI: 145
DBI: 0
SM: 2
F,S,Z0,Z1: 1, 1, 0, 512286
PS,TS: 259703070, 259703070

závorka za DPI trvale roste a číslo Z1 také

10

Re: [vyřešeno] nefunguje čtení pulsů

Podle výše uvedených testů, SDS funguje správně a vidí vše co se na S0 smyčce děje.

Jaký je to (přesně) typ elektroměru ? bez toho dále neporadím.

Pokud přesto "nenaskakují" impulsy do příslušného počítadla:
* ověřit nastavení daného S0 vstupu (ve webové administraci SDS), tzn. je-li skutečně označené jako aktivní S0 vstup, jaká je tam impulsní konstanta atd.
* může být vadný elektroměr - zkusit jiný
* jakou imp. konstantu má elektroměr na svém S0 výstupu (často se liší od imp. konstanty pro blikání LED na předním čele elektroměru) ?
* má vůbec elektroměr povolený S0 výstup (nastavení elektroměru, obsah registrů - kontrola a změna např. přes IR hlavici)
* a je to S0 výstup ? některé elektroměry mají více výstupních svorek/konektorů, s různým významem

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

Re: [vyřešeno] nefunguje čtení pulsů

Jeden jednofazovy SDM120D a dva trifazove SDM72D - nefunguje žádný, z toho usuzuju, že vadný elektroměr to asi nebude.
https://photos.app.goo.gl/yzKrY8cs1b1Aupnw5

S0 je nastaven jako aktivní (zaškrtnuto), konstanta je 1000, ano jsou to s0 výstupy
nic o povolování s0 jsem v návodu nenašel
nastavení i zapojení viz obrázek v albu výše.

ještě jednou moc díky za trpělivost

12

Re: [vyřešeno] nefunguje čtení pulsů

Nastavení SDS je OK.

Hmm tahle Čína nemá S0 výstup který by byl odolný proti přepólování, takže to stačí jednou otočit a výstup je kaput.
Alespoň že to napíšou do datasheetu, to jim jde uznat.

Pokud byly provedeny testy popsány výše, s výsledkem jaký vyšel, tak SDS funguje OK. Registruje pulzy, a celá S0 smyčka je podle všeho dobře zapojená (kdyby nebyla, SDS neukáže ty hodnoty co ukazuje).
To znamená že ty elektroměry vysoce pravděpodobně jsou v oblasti svého S0 výstupu rozbité.

Kupte si jeden kus PRO-1 (elektromery.com) a vyzkoušejte to s tím.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

Re: [vyřešeno] nefunguje čtení pulsů

děkuju moc za všechnu pomoc, nakonec jsem zavolal elektrikáře, který to zapojoval a bylo to zapojené obráceně. Nějakým zázrakem to elektroměry přežili, takže už všechno funguje.