1

Téma: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Celou dobu co provozuji SDS Macro, odesilá data o spotřebě elektroměru pouze ve VT i přeto, že vstup 7 správně přepíná a vstup 8 správně načítá. Data na portál odchází, jen jako VT, suma spotřeby sedí, ale není rozdělena na NT a VT. Teď ve čt jsem ručně upravoval objem spotřeby, trochu se mi to rozchází, elektroměr po čase má víc jak SDS, ale po ručním zadání se najednou na portále objevila i spotřeba v NT (pouze ve čt). Od té doby na portál opět odcházi vše jen jako VT ale SDS si to opět pamatuje dobře NT i VT. Kde může být chyba?

2

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Je potřeba:
- používat nejaktuálnější FW pro SDS
- zkontrolovat jestli SDS-C program, který odesílá data na portál, je správný a nejsou v něm chyby
- kontaktovat administrátora portálu, zde na fóru jako uživatel pod zkratkou "J@M"

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

3

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Děkuji za reakci
Firmware mam poslední - aktualizoval jsem 03/2018 firmware je tuším prosinec 2018
Program pracuje v pořádku - nahrával jsem teď nový a jede dobře
Zkusím kontaktovat admina

Díky

4

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Zabak81 napsal:

Program pracuje v pořádku - nahrával jsem teď nový a jede dobře

Zkontrolujte ve výpisech (echo.htm) že v odcházejících datech jsou odpovídající hodnoty.
Tím se poměrně přesně určí kde by mohl být problém (strana SDS respektive chybného nahraného SDS-C programu, nebo na portále).

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

5

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Povedlo se vám na to přijít ?

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

6 Naposledy upravil: Zabak81 (2021-02-03 14:18:10)

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Bohužel se mi na to přijít nepodařilo, i přes to, že SDS MACRO správně diagnostikuje přepínaní nízká vysoká sazba, tak na portál data odesílá jako jednu hodnotu. Tak nějak jsem to přestal řešit už v roce 2018. To že píšu až teď je, že jsem sem náhodou zavítal. Možná jak budu na chalupě, tak to ještě zkusím, stále čekám až mi vymění plynoměr a vodoměr, abych měl sledování kompletní.

7

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Pokud to SDS "vidí" správně (tzn. počítadla správně ukazují počet rozdělený do T0, T1, a tak dále) ale na portál to jde špatně, tak jsou jen tři možnosti - buď je špatný nahraný SDS-C program, nebo je chyba na portále, nebo je jen špatně nastavené uživatelské nastavení portálu pro daný S0 vstup...

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

8

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Dobrý den, od posledního výpadku portálu měření se mi přestala do portálu načítat data o spotřebě, teploty se vyčítají i nadále, ale hodnoty spotřeby se načítat přestaly. Kde bych mohl hledat problém. Program v SDS je stále stejný (zatím jsem se k diagnostice nedostal).

9

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Souvisí s přesunem portálu na nový server. Taktéž se mi opto vstupy nezapisovaly. Nicméně aktuálně (od 17.30) se opět ukládají.

10

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Máte pravdu, že už se to vypisuje ale dost záhadně, trvale mi to uvádí spotřebu 30kWh na chalupě, která je prázdná a jedinou spotřebu tvoří, par adaptérů s příkonem max 15W. Někde je něco špatně.

11

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Zkontrolujte si co je přímo v SDS (ve webovém rozhraní) za naměřené údaje.
Jestli jsou správné, pak je problém až teprve ve směru na portál.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

12 Naposledy upravil: Zabak81 (2021-04-08 22:38:44)

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Tak aniž bych cokoli udělal začlo se to načítat správně prostě mezi 15 00 - 16 00 příkon z 30KW klesl na 0,04kW což je skutečná hodnota. Vzhledem k tomu, že mám celkem stabilní připojení a připojuji se na SDS pomoci VPN. Zkusím si aktualizovat firmware a nahrát znovu program na export dat na portál jen si musím zase vzpomenout jak se to dělalo. :-)
Měl bych dotaz ohledně stávající sběrnic na teploty ty si to bude pamatovat mam celkem 11 teplot na A a 2 na B. Bohužel na dálku bych je nedokázal správně znova nastavit (která je která).

Třeba to těď bude brát i nízkou a vysokou sazbu.

edit 22:35:
aktualizoval jsem firmware pomoci softu SDSC_080421.exe
na verzi SDS_MACRO_260321_CZ.bin

znovu jsem nahral program z:
http://energycloud.merenienergie.cz/setup.php
záložka nastavení - seznam zařízení (SDS - macro) položka program

Ale mám obavu že se v načítání NT a VT nic nezmění, na SDS mam naprogramovaný vstup S8 na energii a S7 na tarif, SDS vše detekuje správně, ale na portál chodí vše jen jako VT. (Teď ještě koukám že po aktualizaci firmaware místo okamžité spotřeby svítí čekám... ) snad se to tam časem objeví.

Všiml jsem si ještě jedné věci na portále dole jak je tabulka tak tam se pro jistotu neobjevuje o spotřebě nic.

V příloze jsou obr z portálu a s nastavení SDS.

Post's attachments

SDS portal - Spotřeba VT NT obr 1.JPG 181.42 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

13 Naposledy upravil: Zabak81 (2021-04-08 23:14:04)

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Doplnění k předchozímu příspěvku.

Výpis z SDS macro (je vidět že pozná noční proud).

Mám tu nachystané více obrázku mého nastavení ale nechci tím zbytečně zamořovat fórum.

edit: 23:11
Možná chodí málo impulzů, aby to to něco ukázalo. 800im/1kWh a spotřeba byla kolem 40W - tak uvidím, vynuloval jsem počítadla a už tam na T1 jeden impulz přišel.

Post's attachments

SDS macro - Spotřeba VT NT obr 2.JPG 56.23 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

14

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

"Čekám" zmizí až po druhém pulsu, do té doby nelze totiž vypočítat průběžné hodnoty.

Zkontrolujte si, na kterém S0 vstupu, vůči kterému OPTOx, máte elektroměr(y) zapojen(y).
Tady vidím S8 energie - je to i na OPTO8 ? asi ano, jinak by se vám to nenačítalo, to je fakt.
Ale raději si to zkontrolujte, v SDS i na portále.

Brzy už bude nový server, dělá se na tom, takže pak se teprve uvidí jak to finálně funguje nebo ne.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

15

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Dobrý den, tak po aktualizaci firmware SDS macro přestalo měřit malý výkon (nebo zobrazovat), vše je zapojené stejně, OPTO 8 a nastavení na S0 je stejné a OPTO 7 je pro tarif. Nevím proč, ale od aktulizace načetlo jen 1VT a 2 NT impulzy. Vím že spotřeba je kolem 40W (jede router, zesilovač, kamery, atd.)
Čím by to mohlo být ?

Na portále je to taky stále bezezměny furt jen vše na VT, ale je tam jen 0, večer jak bude NT tak zkusím zapnout bojler, třeba se to nějak probere, ale nevím vše se změnilo po aktualizaci FW.

16

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Zkuste si ještě jednou zkontrolovat to nastavení, případně jej znovu zadat a uložit.

Máte možnost si to vyzkoušet ručně (ručně přivést impulsy na SDS)? třeba ručním spojením svorek S0 elektroměru.

Podívejte se do stavu S0 vstupů, dole na webu SDS je výpis hodnot detekčního algoritmu, co tam je za hodnoty
(také viz http://wiki.merenienergie.cz/index.php/S0_algoritmus )

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

17 Naposledy upravil: Zabak81 (2021-04-12 19:03:05)

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Asi tuším, kde bude problém pokud se v novém firmware měnil algoritmus na načítání impulzů, tak se pravděpodobně něco změnilo ve vyčítání S0. Na měření energie mám osazen elektroměr 372L dnes jsem oslovil i výrobce, aby mi dodal všechny údaje, které máte v nastavení tedy:

- Filtr zákmitu momentálně je 10ms a před aktualizací byla tato hodnota stejná také 10ms (zkoušel jsem i 4ms a nic se nezměnilo) (ÚDAJ NEMÁM Z DATASHEETU)
- Délka impulzu je 40ms podle návodu k elektroměru 372L
- délka dokmitnu je 2ms (ÚDAJ NEMÁM Z DATASHEETU)

Večer zkusím hodnoty přepsat a znovu uložit a pokud chytnu NT, tak zapnu bojler 2kW abych viděl co to dělá. Podle přepočtu elektroměru 1000W = 800imp => 1imp = 1,25Wh, pokud je spotřeba 40W, tak to musí bliknout cca každé 2 min. SDS nic nenačítá.

Edit: 18:59
NT budu mít až v 20 55, ale už ted jsem to přenastavil na zákmit 4ms, délka pulzu 30ms a dokmit 2ms a začalo to zase počítat. Aktuálně ukazuje spotřebu 0,032kW což je asi realné, jen nevím proč v návodu je délka pulzu 40ms a já musel nastavit 30ms, ale jede to a to je hlavní, ještě to testnu na NT. Zatím to vypadá dobře, tak už jen dostat to NT na portál :-).

Post's attachments

image_2021_04_12T10_17_44_933Z.png 59.46 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

18

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

SDS by mělo být nastaveno aby chytlo o něco kratší puls, než jaký generuje elektroměr. Je to logické, protože elektroměr řekněme udělá 40msec +/- nějaká chyba, a kdyby SDS čekalo na puls právě 40msec nebo delší, pak by jich většinu nechytilo (kdyby elektroměr udělal puls např. 39msec tak ten pak nebude zachycen).
Navíc se to v SDS počítá jako délka zákmitu plus minimální délka pulsu, na to taky pozor.
Takže pokud elektroměr dělá pulsy cca 40 msec tak SDS musí být nastaveno třeba právě tak, jak jste to nakonec udělal (součet délky zákmitu plus minimální délky pulsu o dost menší než očekávaná celková délka pulzu z elektroměru).
Nezapomeňte, že doba běží po celou dobu filtrace úvodního zákmitu, takže bych SDS spíše nastavil na minimální délku jen 20msec (aby tam bylo dost času pro odfiltrování zákmitů na začátku a pořád dost času před koncem pulsu).

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

19

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Tak jsem to teď otestoval na NT, připnul jsem bojler a vše ukazuje perfektně (jen ne na portále), Takže jak budete mít chvilku zkuste napsat soubor věcí co mám vyzkoušet případně jaké obrazovky ofotit a poslat.

Co se týče délky impulzů, měl jsem strach, aby to stíhalo posílat (nenapočítal 1 místo třeba 2), ale teď jsem si to spočítal a vychází to, že se to stihne i s velkou rezervou.
Jen pro vysvětlení své úvahy max. výkon za 1hod je 3*25A*230V = 17250W tedy pokud potřebuji dostat počet impulzů za 1h tak je to 17250/1,25 = 13800imp/h potom při přepočtu na 1s to je 3,83 imp/s. Takže se mi určitě nestane, že by se impulzy slily v jeden :-).

Díky za pomoc, teď už jen ten portál.

20

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Tak nevím co se kde stalo, nebo změnilo každopádně portál začal načítat VT a NT. Křivka je sice společná, ale množství energie se vypisuje do správných chlívečků. Chtěl bych poděkovat za vstřícný přístup a kompletní vyřešení mého problému.

21 Naposledy upravil: Zabak81 (2021-05-05 07:16:01)

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Tak je to par dní co jede nový portal a už jsem objevil první "mouchu". Při zobrazování spotřeby se ukazuje pouze VT (nebo nevím jak to přepnout na NT). Viz přiložený obr.

Žlutá křivka dosahuje maxima 60W to odpovídá napájení zesilovačů routerů switchů, při přepnutí na NT spadne žlutá křivka na 0kWh a to i přes to, že je natočeno 40kWh. (Akumulačky mají 6kW, bojler 2kW)

Chtěl bych požádat o návod jak zapnout "sumu" spotřeby a nebo dvě křivky (žlutou a modrou).

Post's attachments

spotreba VT NT.JPG 54.25 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

22

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

V pravém panelu pod obdobím je volba tarifu pro zobrazení. T0, T1 nebo T0+T1.

23 Naposledy upravil: Zabak81 (2021-05-05 12:29:56)

Re: Problém s načítáním spotřeby NT a VT na portále

Velice děkuji.

Jen je potřeba dodat, že člověk se musí přepnout ze záložky nástěnky na záložku spotřeba.

Problém je vyřešen. Funguje to perfektně.