1 Naposledy upravil: PetrMisek (2015-04-24 12:25:24)

Téma: vlhkostní čidlo

Rád bych se zeptal jaké má kdo zkušenosti s vlhkostními čidly Honeywell, dle technického listu asi nemají teplotní kompenzaci a přesnost +/- 3% v rozsahu 11 až 89% a mimo tento rozsah +/-7%. Nicméně porovnával jsem s kalibrovaným vlkoměrem při teplotách od cca 0°C do 25°C a čidla se významně rozcházejí, nejblíže je to cca někde kolem 20°C odchylka do 3 - 4% ale při 0°C je to již kolem 20% a vždy ukazuje méně než kalibrovaný vlhkoměr. Otázka zní lze to nějak kalibrovat a připadně jak. Jinak samozřejmě kalibraci jak je uvedená v návodu pro vlhkostní čidla jsem provedl. čidla mám 2 a obě ukazují v podstatě stejně.
Může mít vliv délka vodičů cca 8 m, vlhkost se zatím nedostala nikdy přes 75% ač dle kalibrovaného vlhkoměru bylo i 97%

2 Naposledy upravil: PetrMisek (2015-04-24 12:32:51)

Re: vlhkostní čidlo

Nezkoušel někdo použít vlhkostní čidla jiných výrobců? Koukal jsem, že v technickém listu čidla je pro teplotní kompenzaci tato rovnice True RH = (Sensor RH)/(1.0546-0.00216T), T in °C je s tímto nějak počítáno při zobrazení hodnoty, co přesně znamenají konstatny 3 a 155 při nutné změně nastavení po připojení čidla v softwaru SDS micro?

3 Naposledy upravil: drabek06 (2015-04-26 14:57:19)

Re: vlhkostní čidlo

Vhlhkostní čidlo řeším už pěkně dlouho a zatím bez nějakého kloudného výsledku. Dokonce jsem si koupil dva kusy samotného čidla HIH-5030, k nim udělal přesný napájecí zdroj 5,00V a z naměřených výsledků jsem trošku rozčarovaný. Pokud připojím čidlo k SDS, nastavím přepočtovou konstantu, tak se výsledek podstatně liší od výsledku naměřeného jako výstupní napětí z čidla dosazeného do vzorečku z DPF čidla. Zkoušel jsem i solný test, kde bych měl naměřit 75% vlhkost a ani prd. Už výsledek v podobě napětí z čidla dosazený do vzorce byl jiný, než těch 75%. Problém s vlhkostí jsem řešil zde:

http://forum.merenienergie.cz//viewtopic.php?id=632

bohužel bez výsledku. Nemám žádný kalibrovaný vlhkoměr oproti kterému bych porovnával, mám jen takový malý panelový za 50Kč z Ebay, který v solném testu ukazuje o 8% více.

Jiné čidla vlhkosti s napěťovým výstupem budou problém, protože se moc nevyrábí.

Našel jsem ale tyto:

HTG3535

a

HM1500LF

Ceny a dostupnost bohužel špatná, ale lepší než drátem do oka.

Sds Macro

4 Naposledy upravil: PetrMisek (2015-04-28 21:07:03)

Re: vlhkostní čidlo

Já používám k ověření kalibrované dataloggery Comet s digitálním zobrazením teploty vlhkosti a rosného bodu, pro větší jistotu jsem použil hned 2 a výsledek byl takový, že oba ukazovaly vždy víc a čím větší byla vlhkost tím se rozdíl zvětšoval. Přiznám se že co se týká obvodů tak v tom mám minimální znalosti, ale čidla ukazují prostě blbě. Mám dvě jedno pro zobrazenbí vnitřní vlkosti a druhé pro zobrazení vnější. Vnitřní ukazuje při cca 45% vlhosti cca o 3 - 5% méně, venku při vyšších vlhkostech kolem 80 - 90% je rozdíl už cca 15 až 20% v závislosti na venkovní teplotě.

Zkusil jsem jen tak od oka měnit přepočtové konstanty a při hodnotě kolem 135 se to tak nějak blíží k realitě jak doma tak venku. Nejsem vybaven abych mohl měřit napětí atd. tak zkouším nastavit tak aby to zobrazovalo jako kalibrované čidlo.

Navíc když by se vzala v potaz rovnice pro teplotní kompenzaci z datasheetu čidla tak ta jeětě skutečně změřenou hodnotu v běžných teplotách v podstatě snižuje (naměřené RH se dělí číslem větším než 1)

5

Re: vlhkostní čidlo

Odkud jste, zda se mohu zeptat ? Asi vyzkouším koupit čidlo HTG3535, ale nemám to vůči čemu nakalibrovat.

Sds Macro

6

Re: vlhkostní čidlo

Česká Čermná u Náchoda