1

Téma: SNMP

Simple Network Management Protocol (SNMP) je součástí sady internetových protokolů. Slouží potřebám správy sítí, umožňuje průběžný sběr nejrůznějších dat, pro jejich následné vyhodnocování. Na tomto protokolu je dnes založena většina prostředků a nástrojů pro správu sítě.

Naše zařízení používají SNMP jednak pro kontrolu vlastního síťového rozhraní, tj. využívá se standardni MIB položky, tak také pro monitorování specializovaných funkcí, poskytovaných tím kterým zařízením.

Tak lze pomocí SNMP číst aktuální stavy všech vstupů na každém ze zařízení.

Každé zařízení má implementovaného SNMP agenta, což je služba, která na základě dotazu posílá příslušnou odpověď. Co má být obsahem dotazu, aby byl úspěšně zpracován, je popsáno v konkrétním MIB souboru.

Doporučujeme:

    * The Dude - vhodný pro vizualizaci
    * iReasoning MIB Browser - vhodný pro analýzu komunikace

Zařízení nabízí SNMP v1 (plain).

Pozor! Používáme speciální název pro komunitu - pro lepší zabezpečení je komunita public zakázána, místo toho je potřeba použít jinou (viz admin stránky ve webovém rozhraní).
Máme SNMP enterprise number, 33283, oficiálně přiřazené autoritou IANA.
SNMP AGENT PORT je 161.

SNMP poskytuje údaje ve formě "váš dotaz" - "odpověď ze zařízení". Zařízení nemá v současné verzi firmware funkci trapů, to se musí realizovat vlastním programem v SDS-C.

Nejaktuálnější info včetně čerstvých MIB souborů pro každý firmware / pokud došlo k nějaké změně naleznete vždy zde http://micro.merenienergie.cz/snmp_sds_micro.htm

2

Re: SNMP

Můžete doporučit nějaké řešení jak přes SNMP generovat RRD grafy?

3

Re: SNMP

RRD tool je určený pro kreslení grafů z již získaných dat.

Vytvoříte si databázi (rrdtool create + parametry dle aktuálních požadavků) a samotné vykreslení grafu se provede zavoláním "rrdtool graph + parametry grafu".

Kreslení grafu pak můžete provádět např. při generování webové stránky, takže při každém obnovení stránky se vygeneruje aktuální graf (lze pak dát vhodný refresh a tím to mít online). Nebo volat "rrdtool graph" z CRONu a tak napevno aktualizovat obrázek s grafem.

Nicméně co je potřeba vyřešit tak to je naplnění databáze daty pro graf. Na to je potřeba zavést např. PROBE, která bude získávat data pomocí SNMP nebo XML ze zařízení SDS, a následně to ukládat do vytvořené RRD databáze.

Úvod do RRD viz http://www.cuddletech.com/articles/rrd/index.html.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

4

Re: SNMP

Taky jistě stojí za zmínku třeba windowsovské PRTG, je to docela efektní a klikací, takže pro začínajícího uživatele velice jednoduché

5

Re: SNMP

Nemá někdo vytvořenou šablonu pro vykreslování grafů v ISPadminovi?

6

Re: SNMP

soucez napsal:

Nemá někdo vytvořenou šablonu pro vykreslování grafů v ISPadminovi?

Ale to víš že mám. Dělal jsem ji 3 dny. Ani ty nepodnikáš jako charita, takže nabídni cenu a můžem se dohodnout.

7

Re: SNMP

Od 17.3.2012 jsou změneny MIBy - došlo totiž k rozšíření množství údajů, které je možné ze zařízení SDS číst.

Pokud tedy máte nový firmware, je možné, že šablony bude potřeba jemně upravit (změnit OID u některých položek, tolik rozdílů tam zase nakonec není...).

Nové MIBy jsou validní (projdou přes webový validátor (SimpleWeb), stejný jako používají u Mikrotiků) a jdou importovat i do PRTG bez problémů.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

8

Re: SNMP

1PPRU napsal:
soucez napsal:

Nemá někdo vytvořenou šablonu pro vykreslování grafů v ISPadminovi?

Ale to víš že mám. Dělal jsem ji 3 dny. Ani ty nepodnikáš jako charita, takže nabídni cenu a můžem se dohodnout.

No přes snmp walk jsem si zjistil strom a pak ty čísla naházel do ISP admina.
Ale nechce se mi prznit se všemi.
Potřebuji  dělat graf L1,L2,L3 pak graf kdy sepl frahý/levný proud který snímám na OPTO1 atd.
Co všechno tvoje šablona umí? Pošli nějaký printscreen nebo popis. Nějak se dohodneme...

9

Re: SNMP

adamn napsal:

Od 17.3.2012 jsou změneny MIBy - došlo totiž k rozšíření množství údajů, které je možné ze zařízení SDS číst.

Pokud tedy máte nový firmware, je možné, že šablony bude potřeba jemně upravit (změnit OID u některých položek, tolik rozdílů tam zase nakonec není...).

Nové MIBy jsou validní (projdou přes webový validátor (SimpleWeb), stejný jako používají u Mikrotiků) a jdou importovat i do PRTG bez problémů.

A nějaký seznam co které číslo ve stromu znamená najdeme?
Odvosil jsem si:
Opto5 aktuálně = .1.3.6.1.4.1.33283.1.5.9.1.7.5
Opto6 aktuálně = .1.3.6.1.4.1.33283.1.5.9.1.7.6
Opto7 aktuálně = .1.3.6.1.4.1.33283.1.5.9.1.7.7

zajímají mě další vstupy zejména OPTO1 =  ??

10

Re: SNMP

Zdravím,
  měl bych dotaz  na možnost nastavení relátek přes snmp protokol.
Tzn, že bych čekl že něco takového to by mělo fungovat..

snmpset($ip, 'xxx', '.1.3.6.1.4.1.33283.1.5.3.1.0', 'i', '255')

Ale nefunguje.
když jsem se díval do mib knihovny nalezl jsem u všech parametrů read-only. To je fakt? I v aktuální veriz?
Mam sds-macro firmware c000001

Prosím poraďte.
děkuji
Karel

11

Re: SNMP

Ano, všechny SNMP položky jsou read only.

Doteď nikdo SNMP write nechtěl... hmm...

doporučím použít HTTP přístup nebo UDP protokol, obojí viz WiKi:
http://wiki.merenienergie.cz/index.php/ … le_control
http://wiki.merenienergie.cz/index.php/UDP_protocol

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

12

Re: SNMP

KarelS napsal:

Zdravím,
  měl bych dotaz  na možnost nastavení relátek přes snmp protokol.
Tzn, že bych čekl že něco takového to by mělo fungovat..

snmpset($ip, 'xxx', '.1.3.6.1.4.1.33283.1.5.3.1.0', 'i', '255')

Ale nefunguje.
když jsem se díval do mib knihovny nalezl jsem u všech parametrů read-only. To je fakt? I v aktuální veriz?
Mam sds-macro firmware c000001

Prosím poraďte.
děkuji
Karel


Tak mít tuto možnost "snmpset($ip, 'xxx', '.1.3.6.1.4.1.33283.1.5.3.1.0', 'i', '255')" tak super... Moc se přimlouvám za zapracování smile smile smile

L.

13

Re: SNMP

Uděláme.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

14

Re: SNMP

Nevím jestli je to záměr (asi ne a bude to chyba), ale pole sysLocation pro nastavení názvu do SNMP se po obnově napájení načte z paměti v plné délce 16 ti znaků, tj. včetně mezer na konci vyplněného textu a ne pouze původně zadaný/uložený text.
tj. (bez uvozovek):
- uložím a zapíšu "XYZ" přes WEB rozhraní
- uloží se a dá se používat "XYZ" přes WEB / XML / SNMP atd.
- po výpadku a obnově napájení je tam "XYZ             " a pokud to někde používám jako identifikátor zařízení, tak se pak jedná o jiné zařízení (pokud nemohu přebytečné mezery na konci uříznout - ne všude a vždy je to programově možné)

Chtělo by to tedy opravit, aby se chování samo neměnilo.

(hw SoC-ARM REV4 100Mbit DF5, ze dne 16.3.2013)