1

Téma: Spotřeba Macro DIN LCD

Dobrý den,

SDS Macro DIN LCD jsem si pořídila za účelem automatizace podpěťové ochrany ostrovní fotovoltaické elektrárny a na měření proudů a následné zpracování těchto dat, jehož výstupem je zjištění SOC akumulátorů a samozřejmě logging.
Otázka: zdá se, že PLC má pro mou aplikaci nezanedbatelnou vlastní spotřebu, bez napájení cívek zabudovaných relé jsem naměřila 0,7A při 12V. Jakou spotřebu má prosím podsvícení LCD a cívka jednoho 12V relé?

2

Re: Spotřeba Macro DIN LCD

0,7A je docela velká spotřeba, zvláště při odpojených relé.

Spotřeba SDS MACRO (i MICRO) bez LCD by měla být kolem 1W.

Ano, cívky relé a podsvětlení LCD jsou určitě největší dodateční spotřebitelé proudu v tomto zařízení.
Můžete zařízení rozebrat a odpojit desku s LCD (zaznamenejte si, jak je připojena, aby jste to mohli zpátky složit, je to jednoduché ale přesto...) a následně změřit spotřebu ?

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

3

Re: Spotřeba Macro DIN LCD

Spíš mi šlo o to podsvětlení, které nepotřebuji. Některá důležitá provozní data na LCD zobrazuji, to ano, ale čitelná by byla jistě i bez posvícení.
Takže dal byste mi tip, jak zrušit to podsvětlení, aniž bych přišla o záruku na tento šikovný strojek? Děkuji smile

4

Re: Spotřeba Macro DIN LCD

Následující postup.
1. rozebrat přístroj
2. oddělit desku displaye od základní desky (poznačit si polohu zásuvných konektorů, ať to pak jde správně sestavit)
3. odpájet rezistory R5 a R6 (oba o hodnotě 1R6, každý je velmi blízku jednomu boku LCD), případně jen jeden z nich (svítit pak bude jen polovina podsvětlení)
4. zařízení složit zpět

Pozor, zařízení je citlivé na elektrostatický výboj. Nevhodná manipulace, popř. nevhodná páječka jej zničí (bez možnosti reklamace).

Přesto se mi nezdá, že by právě podsvětletní způsobilo tak velký odběr zařízení.
Nemáte tam ještě nějaký jiný spotřebič, napájený z např. +3V3 svorky ?

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

5

Re: Spotřeba Macro DIN LCD

Dobrý den, zařízení SDS Macro dosahuje těchto hodnot při ZAPNUTÉM LCD a aktivní polovině bodů na LCD:
1. Všechna relé ve vypnutém stavu 62mA
2. Jedno relé zapnuto 87mA
3. Dvě relé zapnuty 112mA
4. Tři relé zapnuty 136mA
4. Všechny čtyři relé zapnuty 160mA
Všechna tato napětí v toleranci +- 5mA kvůli možnému offsetu odporu primární cívky relé oproti katalogové hodnotě a vztahují se k napájecímu napětí 12V stabilizovaných, tj není použito napájení z akumulátoru o vyšším napětí.

Jedná se o spotřebu samotného zařízení bez připojení teplotních čidel a dalších periferií, nicméně v podstatě jakékoli množství těchto teplotních čidel - bavíme-li se o 1-Wire DS18B20, se kterými zařízení spolupracuje, se spotřeba nijak znatelně nezvýší..v podstatě jde o jednotky mA

Takže i při maximální "zátěži" zařízení je jeho spotřeba POD 2W, v případě vyplých relé 0,74W

Je tedy možné, že Váš měřící přístroj vykazuje podstatnou chybu měření, nebo máte připojeno něco navíc. Jakým způsobem měříte proudy ? Předpokládám, že měřícími transformátory..Máte k měřícím transformátorům připojenu další elektroniku ? Zjakého zdroje je napájena ? Není to právě společný zdroj pro SDS zařízení a tu elektroniku ?

Hezký den

6

Re: Spotřeba Macro DIN LCD

Dobrý den,

spotřebu jsem měřila při zkušebním spuštění hned po rozbalení, napájení ze spínaného zdroje 12V, bez nahraného SDC, bez připojení čehokoliv. Měřila jsem levným multimetrem. Ale nasadil jste mi brouka do hlavy, ještě dnes to přeměřím přímo v rozvaděči (napájení z baterie, cca 12 - 13V).
Mimochodem, teplota SoC 30,6 stupňů je v pořádku? (SDS je v rozvaděči ve sklepě, kde je mírně nad nulou).
V každém případě děkuji za podporu.

7

Re: Spotřeba Macro DIN LCD

Teplota SoC v hodnotě 30°C je dobrá. Typicky je to tak o 20°C nad teplotou okolí výrobku.
Maximum provozní teploty SoC je asi 85°C.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !