1 Naposledy upravil: vaanja (2015-02-28 14:47:36)

Téma: Ako pripojiť 1-wire čidlá teploty?

Dobrý deň priatelia,
chystám sa konečne nasadiť moje SDS-Macro do ostrej prevádzky a mám problém s pripojením DS18B20 čidiel.
V každej miestnosti mám v rohu pod stropom vyvedený sykfy kábel, na ktorý chcem čidlo pripojiť a celé to potom schovať v čo najmenšej dierkovanej krabičke. Čidlá by som najradšej len zastrčil do nejakého konektoru, aby sa v prípade potreby dali ľahko vymeniť (spájkovať tenké kábliky 3 metre nad zemou nie je moa obľúbená činnosť).
Problém je, že neviem nič pekné, malé, vhodné pre tento účel nájsť.

Ako máte pripojené čidlá vy? (foto by potešilo) príp. do akej krabičky ste ich umiestnili?

SDS Macro LCD 485 hw SoC-ARM REV1 100Mbit DF5

2

Re: Ako pripojiť 1-wire čidlá teploty?

V rohu pod stropem asi nebude moc optimální umístění pro měření teploty v místnosti, vzhledem k tomu, že se teplo drží u stropu. Ideální je tak někde uprostřed výšky místnosti. Jinak by šla použít obyčejná elektr. krabička pod zásuvku, nebo vypínač na zeď s víčkem a v ní to propojit (např wago svorku na licnu, nebo svorkovnici na šroubky) a zároveň tam nechat i čidlo. Krabičku provrtat aby tam šel vzduch.

3

Re: Ako pripojiť 1-wire čidlá teploty?

Se obávám, že s tímto kabelem to chodit nebude. Takový kabel je dobrý tak na zvonkove tablo, ale ne na sběrnici, která je náročná na časování

4

Re: Ako pripojiť 1-wire čidlá teploty?

Měl jsem z tohoto kabelu (SYKFY 2x2x0,5) udělanou jednu větev tak okolo 30 m a 12 čidel zapojeno podle cncp, přispívajícího zde na fóru cituji:
"Já mám čidla vedené z jedné rozvodné krabice. Napájení do hvězdy a signály za sebou.
To znamená, že k čidlům mi vede 4 žilový kabel. Napájení je zapojeno paralelně ke všem čidlům na svorkách + a -.
U čidel mám spojeny dva zbylé vodiče a připájeny k čidlu. Jeden použiji jako přívodní a druhý je vlastně vývod k dalšímu čidlu.
Tak mám vše z jednoho místa a není třeba tahat čidla do kruhu. "

Vše fungovalo bez problémů. Jakmile jsem však prodloužil byť třeba o další 2m , tak konec, už to nefungovalo. Celý systém jsem tedy předělal na CAT 5E. Vše do série s max. 10 cm odbočkami pro čidla, avšak výsledek stejný.cca 30m a konec. Takže kabelem to asi nebude. Přitom, když na 80 m klubu kabelu na konci napojím 16 čidel, tak vše funguje bez problémů. Zkusím ještě trochu experimentovat, jen se mi nechce ničit další kabel. Až bude nálada zkusím ještě vyměnit čidla.

Na druhé větvi mám napojeny 4 čidla na kabelu SYKFY. První čidlo na 30 m a další 3 na konci 100 m a vše funguje bez problémů, tak aby se v tom blázen vyznal.(-:

5

Re: Ako pripojiť 1-wire čidlá teploty?

Dělal jsem s tím kdysi pro ZPA měření teplot v silech. Použitej kabel něco jako sdělovací, podstatný bylo že měl ve středu plast kterej se vyštípl a čidlo se tam schovalo.. Nicméně chodilo to i na 60m silech. Jedna drobná finta tam byla... Na konci kabelu u posledního čidla pull-up rezistor... Hodnotu už si nepamatuju, chce to laborovat nicméně byla o dost nižší než doporučovaná výrobcem :-)

6

Re: Ako pripojiť 1-wire čidlá teploty?

Dobry vecer. Mame po dome nekolik SDS modulu mikro.
Kabel je UTP 20m  na ktery jsou napojena 3cidla z ruznych eshopu.
Pri prodlouzeni kabelu na cca 50m se prostredni cidlo nezobrazi a hlasi chybu. pri demontazi kabelu zase chyba naskoci .
Na jinem SDS modulu jsem zapojil jedno cidlo ale dalsi jiz nesla pripojit.
Zapojeni jsem nekolikrat kontrolovcal. Mam pocit ze jsou cidla vadne ? ale kdyz je zapojim po jednom tak se zobrazi ?
Jakou mate delku kabelu s cidlem od 1-wire kabelu ?
Dekuji za info . Jsem zacatecnik . drive jsem pouzival pouze 3cidla ale v soucasnosti potrebuji system rozsirit.

7

Re: Ako pripojiť 1-wire čidlá teploty?

Pokud se to opakovaně chová jak popisujete, nemá význam ten 50m kabel připojovat, protože to nebude fungovat. Zřejmě to zapojujete do hvězdice, místo "za sebou".

Na wiki.merenienergie.cz jsou popsány úskalí kolem zapojování 1-Wire sběrnice, zkuste to tam najít a přečíst.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !