1 Naposledy upravil: nesvara (2013-04-19 19:40:08)

Téma: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

Nechci se přímo chlubit, ale prezentovat požití SDS-Micro DIN. Mám malou FVE 5 kW. Do SDS mám připojený elektroměr FVE a dva vstupy z elektroměru E.ON (spotřeba bez ohledu na tarif a dodání přebytků do sítě) - k tomu je nutné doplnit rozhraní, které slouží jako galvanické oddělení výstupních impulsů.
Použil jsme již vytvořenou DEMOstránku viz. http://85.207.251.59:1013/user.htm, kterou, jsem mírně upravil a doplnil o dvě informace - "výroba dnes" a "výroba tento měsíc". V SDS je nahrán program, pro posílání dat, každou čtvrthodinu na portal.merenienergie.cz - viz. http://www.merenienergie.cz/sds-c-programy. Program je doplněn aby plnil nové proměnné "výroba dnes" a "výroba tento měsíc", které jsou doplněny na webové stránce. I když je vše jednoduché - doplnění programu, vyladění a rozchození na webové stránce mi dalo docela zabrat, protože neumím programovat.
Verze stránky není konečná. Děkuji za pomoc všem na fóru.
Zatím je vše v testování. Pokud bude někdo mít zájem mohu poskytnout upravený program a webovou stránku (malé upřesnění - jedná se o webovou stránku uloženou přímo v SDS).

Přidal jsem ještě "dodáno přebytků tento měsíc, rok" a "spotřeba tento měsíc, rok".

S pozdravem

Josef Nešvara

2

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

Na www.nesvara.cz je ukázka kde sleduji výrobu a spotřebu elektrické energie. Data jsou načítána přes SDS-Micro DIN. IP adresa je veřejná a data jsou načítána php skriptem umístěným na veřejném serveru. Grafika a celková úroveň není nic moc, ale třeba se to časem vylepší.
josef@nesvara.cz

3 Naposledy upravil: TiborTeam (2012-01-02 22:41:02)

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

Moc pěkné ! Zajímá mě kolik to vyrobí za den ... taky chci zrealizovat FVE smile

Mám to puštěné asi půl hoďky a asi 3x to vypadlo ... nestabilní server ???
Zkuste místo

... content="5;url=http://www.nesvara.cz/"

jenom

<meta http-equiv="refresh" content="5">
SDS micro DIN - firmware 8.7.2014, SDS micro DIN - firmware Beta xx.x.2014
SDS nováček :-) Správce sítě, programátor, kutil .... :-)

4

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

Trochu jsem to předělal a doplnil grafy. Výroba za den je zde vidět a je závislá na denních podmínkách a ročním období. Vás by měla zajímt výroba za rok. Ta byla za rok 2011 - 5077 kWh při instalovaném výkonu 5 kW.
To, že to vypadlo je proto, že mám Wifi spoj 2,4G a ten není ideální. Časem jej chci nahradit za 5G.
A refresh stránky bude nahrazen  aby se měnily pouze hodnoty.
Pokud máte další otázky kontaktujte mne na josef@nesvara.cz

5 Naposledy upravil: nesvara (2012-04-01 00:50:39)

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

Doplněna malá prezentace FVE  http://www.youtube.com/watch?v=9pCbFjK3cv8 ,  kterou je možno spustit také z www.nesvara.cz

6

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

Doplněna možnost zobrazit historii záznamů ze stránky www.nesvara.cz  uloženou na eportalu............

7

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

Oooooo .... paráda smile

8

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

SUPER ! Už jsem ti to chtěl navrhnout smile
Sleduji kolik toho vyrobíš za den ale občas večer zapomenu big_smile
Pěkné cool

SDS micro DIN - firmware 8.7.2014, SDS micro DIN - firmware Beta xx.x.2014
SDS nováček :-) Správce sítě, programátor, kutil .... :-)

9 Naposledy upravil: qidorv (2012-03-31 20:49:26)

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

Opravdu moc pěkný.

Občas tam místo dynamického obsahu je chybová hláška. Možná to bude problém s vyčítáním hodnot pomocí get_sys.

10

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

qidorv napsal:

Občas tam místo dynamického obsahu je chybová hláška. Možná to bude problém s vyčítáním hodnot pomocí get_sys.

To bude proto, že vyčítání se provádí příliš často. Nicméně toto se zde na fóru řešilo (úspěšně) v jiném vlákně.

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

11

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

adamn napsal:

To bude proto, že vyčítání se provádí příliš často.

Jj, ale dá se nastavit prodleva mezi kroky javascriptu?

12 Naposledy upravil: nesvara (2012-03-29 18:57:30)

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

Vyčítání mám nastaveno každé 3 sekundy (prodleva se dá měnit). Myslím si, že je problém ve WLAN 2,4 G (přístup k internetu) . Problém jsem snad vyřešil tím, že jsem do PHP na určitá místa vložil @ (zavináč), který potlačil chybu. Dnes se občas v tabulce objevují nuly, ale to už je akceptovatelné.

V Google Analytics se dá sledovat podrobně přístupy na stránku (včetně z jakého města) - pro ty kteří to neznají - docela zajímavé.

Jo a děkuji za pochvalu.

Ta grafika není ideální, ale nechtěl jsem krást obrázky z internetu

13

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

nesvara napsal:

Vyčítání mám nastaveno každé 3 sekundy (prodleva se dá měnit).

Njn, jenze na ten jeden timeout (treba 3s) probehne nekolik vycteni dat z sds hned za sebou - cgi_dys?, get_sys[] atd.
taze je potreba vyresit prodlevy pro vycitani dat v jednom cyklu javascriptu, ta prodleva 3s je mezi cykly.
A pokud je prenos dat v TCP ( a to nejspis je ) tak bych problem v 2,4GHz nehledal.

14 Naposledy upravil: nesvara (2012-03-30 07:47:38)

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

Jakou bych měl nastavit dobu?
Zvýšil jsem interval načítání na 5s

15

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

nesvara napsal:

Jakou bych měl nastavit dobu?
Zvýšil jsem interval načítání na 5s

pokusim se to trochu objasnit, funce sdsps() udělá v jednom svojem cyklu několik dotazů na vyčtení dat z toho mikra, tím timeoutem nastavíš pouze za jak dlouho se spustí funkce znova, ale ne jak rychle za sebou budou dotazy v tom jednom cyklu funkce sdsps(),

v demu macro:

function sdsps()
  get_ram 100
  get_sys 231
  get_sys 191
  cgi_dye
  cgi_dys
  get_sys 310
timeout sdsps()

takže všechna ta čtení dat proběhnou rychle zasebou, pak je timeout, třeba 5s, a potom zase znova, atd.

16 Naposledy upravil: nesvara (2012-03-30 21:01:52)

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

A co navrhujete,
z SDS se načítají vždy proměnné po čtyřech skupinách.
Pokud máte nějaký návrh jak to vyladit, nechám si poradit.

17

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

Snad pomůže nahrání nejnovějšího FW, tak jak psal adamn, a taky zkuste doplnit kontrolu, jestli se vrátily data ve správném počtu \ formátu (to je v demu od j@m), a pokud ne tak je případně zahodit nebo zkusit načíst znova.

18

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

Dnes jsem nahrál nový firmware ze dne 29.3.2012.
Mám testovací výstup www.nesvata.cz/data.php - všechny potřebné proměnné volané najednou ve 4 skupinách a www.nesvara.cz/data1.php pouze jedna skupina.
Pokud refrešuji stránku ... data nebo data1  začnou být najednou delší odezvy, jsou u obou stránek (i u té, kde se volá jedna skupina).
Pokusím se doplnit kontrolu jak radíte.

19 Naposledy upravil: nesvara (2012-05-19 23:49:49)

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

Doplněno sledování vnější a vnitřní vlhkosti.

20 Naposledy upravil: nesvara (2012-11-24 21:02:20)

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

Provedena zásadní změna při vyčítání dat z SDS.
Dříve pokud si stránku www.nesvara.cz prohlíželo více uživatelů, všichni vyčítali data přímo z SDS a to způsobovalo problém.
Nyní je spouštěn neustále php skript, který jako jediný vyčítá data z SDS a ukládá (přepisuje) do txt souboru na serveru. Pokud stránku prohlíží více uživatelů, data se vyčítají ze zmíněného souboru a je zatěžován externí server. Jak se zdá vše běží OK.
Na stránku jsem doplnil vypočtenou teplotu rosného bodu.

21

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

To nesvara:
chtěl jsem se zeptat, proč jste pro snímání pulsů S0 ze 4Q elektroměru dával optočlen? To byl nějaký požadavek od E-ONu? Nebo jen tak, pro jistotu?

22

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

Na všech oficiálních montážích, kde je elektroměr majetkem rozvodného závodu, nám byl dán požadavek na montáž optického oddělovače. Je to schválený výrobek dodavatelem energie, zaplombovaný, a uživatel má volný přístup na jednu stranu DIN krabičky, kde jsou svorky (výstupy optočlenů). Druhá strana krabičky je zaplombovaná a propojená dráty na svorky elektroměru (kde je původní S0 výstup). Tato DIN krabička nedělá nic jiného, než že vkládá do cesty S0 signálu další optické oddělení - takže uživatel nepřipojuje své vybavení přímo na elektroměr (aby se ho asi nějak nesnažil ovlivňovat, otázkou je jak asi by to vůbec bylo možné, když S0 výstup, už v elektroměru, je podle normy za optočlenem uvnitř elektroměru).
Nevýhodou těchto oddělovačů je, že se musí napájet (230V, nebo i 100V v případě napájení z měřících traf, to je taky časté...)

Pochlubte se - popište jak využíváte své zařízení SDS zde ! Můžete si bezplatně přidat svou reklamu !

23

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

Ano je to tak. Optický oddělovač připojí pracovník rozvodných závodů (mezi elektroměr a oddělovač). Připomínám, že je to za poplatek. Dále, pokud budete žádat o jeho doplnění, domluvte se na počtu kanálů oddělovače. Já mám dvoukanálový což stačí. Jsou až pětikanálové, ale ty jsou dražší.

24 Naposledy upravil: videoservis (2013-02-21 22:40:29)

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

nesvara napsal:

A co navrhujete,
z SDS se načítají vždy proměnné po čtyřech skupinách.
Pokud máte nějaký návrh jak to vyladit, nechám si poradit.

Jestli to někomu pomůže, řešil jsem stejný problém u mého Macra (výpadky při vyčítání).
Upravil jsem tedy javascript vložením časových prodlev mezi jednotlivé bloky get sys a cgi takto. A funguje to

//----------------------------------------------------    
   function sdsps(){
   req=false;
   
   if(window.XMLHttpRequest){
    req=new XMLHttpRequest();
    }
    else if (window.ActiveXObject){
    req=new ActiveXObject("Microsoft.XMLHTTP");
    }

   if (req){
    req.open("GET", "[url]cgi_dys?&rand=[/url]"+Math.random(), true);
    req.onreadystatechange = reqComplete;
    req.send(null);
   }
   t=setTimeout("sdsps2()",50);
   }
   
   function sdsps2(){
    reqR=false;
    if(window.XMLHttpRequest){
    reqR=new XMLHttpRequest();
    }
    else if (window.ActiveXObject){
     reqR=new ActiveXObject("Microsoft.XMLHTTP");
     }
   
   if (reqR){
     //rele
     reqR.open("GET", "get_sys[231]?rn=4&rand="+Math.random(), true);
     reqR.onreadystatechange = reqRComplete;
     reqR.send(null);
    }
    t=setTimeout("sdsps3()",20);
    }
    
    function sdsps3(){
    reqS2=false;
    if(window.XMLHttpRequest){
    reqS2=new XMLHttpRequest();
    }
    else if (window.ActiveXObject){
    reqS2=new ActiveXObject("Microsoft.XMLHTTP");
    }
    
    if (reqS2){
     //sys promenne
     reqS2.open("GET", "get_sys[140]?rn=8&rand="+Math.random(), true);
     reqS2.onreadystatechange = reqS2Complete;
     reqS2.send(null);
    }
    t=setTimeout("sdsps4()",20);
    }
    
    function sdsps4(){
    reqS3=false;
    if(window.XMLHttpRequest){
    reqS3=new XMLHttpRequest();
    }
    else if (window.ActiveXObject){
    reqS3=new ActiveXObject("Microsoft.XMLHTTP");
    }
 
   if (reqS3){
     //sys promenne z ram den-noc a delay
     reqS3.open("GET", "get_ram[0]?rn=5&rand="+Math.random(), true);
     reqS3.onreadystatechange = reqS3Complete;
     reqS3.send(null);
    }
   t=setTimeout("sdsps()",200);
  }
/------------------------------------------------------------------------------------------

25

Re: Malá FVE s použitím SDS Micro pro monitorování

Já to mám doma udělané přesně opačně. Mám 2 SDS a každé z nich KAŽDOU vteřinu posílá UDP broadcast s daty (jedno SDS 6 teplot uvnitř domu, 1 z venku ze střechy, 2 vlhkosti, směr a sílu větru, dešťoměr, výkon a režim kotle a jeho 4 teploty; druhé elměr, plynoměr a vodoměr plus teplotu venku u země, tlak a vlhkost). Kromě toho každých 10 sec pošlou na HTTP server ty samé údaje (server zobrazuje tyto aktuální hodnoty a každých 5 minut je uloží do databáze).

Výhoda je, že zátěž pro obě SDS je stále stejná, kterékoliv zařízení doma (momentálně počítač, tablet a telefon, ale vzhledem k broadcastu není počet omezen, kdo poslouchá, ten může zobrazit) umožňuje zobrazovat naprosto aktuální data, z venku se pak zcela standardně je možné kouknout na web (ne zcela veřejný), který zobrazuje údaje z té databáze (takže tady jsou 5-minutová data plus aktuální každých 10s). Navíc mám na malém serveru, který poslouchá ten UDP broadcast udělán převod na TCP, takže když se připojím s telefonem z venku (přes GSM nebo cizí wifi) a nejsem ve své síti (a tedy nemohu poslouchat přímo SDS), zkusí se prg připojit na ten server přes TCP a ten kopíruje data z SDS, takže je opět mám každou vteřinu (tam je momentálně úmyslně omezení na 10 minut poslechu, pak dojde k odpojení, navíc hesluji).
Tímto způsobem není třeba z venku nikdy přistupovat přímo k SDS...